გაკვეთილი
გეგმა სპორტიში
გაკვეთილის თემა
|
ევროპა და ოლიმიური თამაშები |
||
საგანი
|
სპორტი
|
||
მასწავლებელი
|
ტარიელ ბერიძე
|
||
სწავლების საფეხური/ კლასი
|
საბაზო საფეხური / VII- კლასი
|
||
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის 5 მოსწავლე;
სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების მოსწავლე კლასში არ არის.
|
||
სასწავლო მიზნები
|
მმმოწავლეები გაეცნობიან ოლიმპიური თამაშების მნიშვნელობას,
ევროპის კულტურისა და სპორტის განვითარებაში,აგრეთვე გაეცნობიან ოლიმიური თამაშების
წარმოშობის ისტორიას.
|
||
მოსალოდნელი შედეგები
|
სპ.VI.1.
მოსწავლეს
შეუძლია განსაზღვროს ჯანმრთელობა,
როგორც საზოგადოებაში წარმატებული არსებობის ერთ-ერთი საწინდარი.
სპ.VI.5. ფიზიკურ აქტივობებში მონაწილეობის საფუძველზე მოსწავლეს
აქვს უნარი გამოავლინოს ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი უნარ-ჩვევები, როგორებიცაა:
მიზნის დასახვა, გადაწყვეტილების მიღება, მიზანდასახული მოქმედება, პრობლემის გადაჭრა,
ადამიანებთან ურთიერთობა.
|
||
ჩატარების თარიღი/ დრო
|
15. 11. 2018 წელი
45 წუთი
|
||
ორგანიზების ფორმა
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური
|
||
სასწავლო რესურსი
|
წი წიგნი
გზამკვლევების კრებული სპორტის სახეობებში,აკაკი გელოვანის
მითოლოგია,ინფორმაცია ვიკიპედიიდან.
|
||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
I ფაზა - „გამოწვევა“ -2წთ.
(მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის მიზანს და
შეფასების კრიტერიუმებს.
II ფაზა -ლექცია-დისკუსია ,კითხვა-პასუხი.10წთ
აქტივობა 1. მოსწავლეებს ვაწვდი ინფორმაციას ოლიმპიური
თამაშების შესახებ და ვსვავ შესაბამის კითხვებს,მოსწავლეები ეთმანეთს უზიარებენ
თავიაანთ შთაბეჭდილებებს და აზრებს
აქტივობა 2. 10წთ.მოსწავლეებს ვაძლევ დავალებას კლასში ვიკიპედიიდან
მოიძიონ ინფორმაცია ოლიმპიური თამაშებისის ისტორიისა და წარმოშობის შესახებ.
აქტივობა 3. 10წთ.მოსწავლეებს გავყოფ ორ ჯგუფად, ერთი ჯგუფი მოამზადებს პრეზენტაციას ოლიმპიური
სიმბოლოების შესახებ ხოლო მეორე ჯგუფი მოამზადებს პრეზენტაციას ოლიმპიური თამაშების
წარმოშობის შესახებ.
III-ფაზა(მოსწავლეები გააკეთებენ შეჯამებას. გაიხსენებენ რაზე იმუშავეს, რა
მოეწონათ ყველაზე მეტად, შეავსებენ ასოციაციური კავშირების რუკას.)
-
ევროპა
ქალაქი
ოლიმპო ოლიმპიური ალამი
|
||
შეფასება
|
მოსწავლეები შეფასდებიან განმსაზღვრელი და განმავითარებელი
შეფასებით, ასევე წინასწარ შედგენილი
შეფასების რუბრიკის მიხედვით, რომელიც
მათ გავაცანი გაკცეთილის დასაწყისში, გავაკეთებ სიტყვიერ კომენტარს.
|
||
თვითშეფასება
|
გაკვეთილზე გამოვიყენე ყველა
მითითებული აქტივობა, მოსწავლეებში დიდი ინტერესი გამოიწვია ინფორმაციამ
ოლიმპიური თამაშების შესახებ,მათ გაიაზრეს ევროპის მნიშვნელობა თანამედროვე
სპორტულ სამყაროში.
|
შეფასების რუბრიკა.
კრიტერიუმი შკალა.
|
დაბალი 1-3
|
საშუალო 4-6
|
კარგი 7-8
|
საუკეთესო 9-10
|
საშინაო დავალება
|
დავალება არა სრულადაა შესრულებული
ან საეთოდ არ ააქვს.
|
დავალება არ არის სრულად შესრულებული ზოგიერთი საკითხი ბუნდოვანია.
|
დავალება შეასრულა თვალსაჩინოების
გარეში
|
დავალება შესრულებული იყო საუკეთესოდ
|
გაკვეთილზე
ჩართულობა(პრაქტიკა).
|
საგაკვეთილო პროცესში არ არის ჩართული,ვერ
ახერხებს დისკუსიაში ჩართვას.ვერ ახერხებს როგორც ჯგუფურად ასევე ინდივიდუალურად
მუშაობას.
|
მოსწავლე პასიურია, ნაკლებადაა
ჩართული საგაკვეთილო პროცეში.ზოგჯერ უსმენს მასწავლებელს ზოგჯერ ეთიშება საგაკვეთილო პორცესს.ზოგჯერ
ახერხებს როგორც ჯგუფურად ასევე ინდივიდუალურა
მუშაობას ზოგჯერ კი უჭირს.
|
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულია,მონაწილეობს
დისკუსიაში უსმენს მთანაკლასელებს სვავს კითხვებს და ასევე შეუძლია პასუხის
გაცემა, მუშაობს როგორც ჯგუფურად ასევე ინდივიდუალურად თუმცა უშვებს
შეცდომებს.
|
დისკუსიის
დროს გამოავლინა
საუკეთესო ჩართულობა.უშეცდომოდ მუშაობს როგორც ჯგუფურად ასევე
ინდივიდუალურად.
|
მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების ანალიზი.
|
ვერ მოახდინა საკლასო მუშაობის დროს
პრეზენტაციაში მონაწილეობის მირება
|
პრეზენტცია არ იყო სრული
|
საკმარისად არ იყო
წარმოდგენილი პრეზენტაცი.ა
|
პრეზენტაცია იყო საინტერესოდ და სრულყოფილად წარმოდგენილი.
შინაარსობრივად დახვეწილია და უშეცდომოდ პასუხობს
ყველა მოთხოვნებს.
|
ახალი
ათვისება(თეორიული მასალა).
|
გაკვეთილის ათვისებაც ვერ მოახერხა
სათანადოდ.
|
მოსწავლემ შეცდომებით
აითვისა ახალი მასალა, გამოკითხვაში
ნაკლებადაა ჩართული.
|
გაკვეთილი აითვისა კარგად
დაუშვა , რამდენიმე შეცდომა.
|
გაკვეთილი აითვისა
სრულად და უშეცდომოდ
|
No comments:
Post a Comment